HACILAR’DA YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILI BAŞLADI

 Hacılar İlçesi’nde 12 okulda 3 bin öğrencinin yeni eğitim-öğretim yılına başlaması nedeniyle bir program düzenlendi.

Tüm yurtta olduğu gibi Hacılar ilçesinde de yeni eğitim-öğretim yılı heyecanı yaşandı. İlçede toplam 12 okulda yeni eğitim yılı başlarken, 3 bin öğrenci okulları ile buluştu. 2018-2019 eğitim - öğretim yılının başlaması nedeniyle Hacılar İstiklal İlkokulunda düzenlenen programa, Hacılar Kaymakamı Haluk Sezen, Belediye Başkan Vekili Bilal Özdoğan, İlçe jandarma Komutan Vekili Oğuzhan Gül, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yunus Özsarı, Daire ve Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Ahmet Hamdi Gençtürk, “2017-2018 eğitim öğretim yılında Kaymakamımız Haluk Sezen’in öncülük ettiği Bilimkent projesi kapsamında ilçemizde Bilim Atölyeleri, Robotik Kodlama Atölyeleri, Akıl Oyunları ve Lego Atölyeleri ile Yabancı Dil Atölyesi olmak üzere 12 tane atölye açıldı. Kaymakamımıza eğitime verdiği destek için teşekkür ediyorum.” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen İlçe Milli Eğitim Müdürü Yunus Özsarı burada yaptığı konuşmada, “Bir yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, on yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik ama yüz yıl sonrasıysa düşündüğün; öyleyse halkı eğit…  Tohum ekersen bir kez ürün verir, ağaç dikersen on yıl ürün verir, halkı eğitirsen yüz kez ürün olur. Ülkemizin geleceği geleceğimizin güvencesi sevgili öğrenciler; Ülkemiz, okuyabilmek uğruna yirmi kilometreyi çıplak ayakla yürüyen öğrencilerimizden, bir sınıfta doksan, bir sırada oturan beş öğrenciden, bilgisayarın ancak adının bilindiği günlerden bu günlere geldi. Sizler, okulumuzda tek kişilik sıralarda çağın teknolojik araçlarıyla donatılmış dersliklerde, Bilim kent vizyonu çerçevesinde yapılmış Bilim Atölyesinde, Akıl Oyunları ve Lego Atölyesinde, Matematik Sınıfında, Robotik Kodlama ve Tasarım Atölyelerinde her biri alanında uzmanlaşmış öğretmenlerin elinde eğitim göreceksiniz.” şeklinde konuştu.

Hacılar Belediye Başkan Vekili Bilal Özdoğan ise, “2017-2018 yılında Kaymakamlığımız, Belediyemiz iş birliğiyle ve iş adamlarımızın maddi destekleriyle Bilim Atölyeleri, Robotik Kodlama Atölyeleri, Akıl Oyunları ve Lego Atölyeleri olmak üzere 12 atölye ile 12 okulumuzda çok güzel çağdaş uygar medeni seviyeye ulaşmamız adına çok ciddi çalışmalar oldu. İnşallah 2018- 2019 yılında da bu çalışmalarımız hız kesmeden devam edecektir. Bizler yerel yöneticiler olarak öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin her zaman yanında olmaya gayret ediyoruz. Bu bilinçle çalışma gayreti içerisindeyiz. Gerek sosyal alanda, gerek bilimsel alanda, gerekse sportif alanlarda okullarımızın, öğrencilerimizin her zaman yanındayız. Liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan`ın bizlere, yerel yöneticilere gönül belediyeciliğini tavsiye ettiği gibi öğretmenlerimize de gönüllülük esası üzerinde çalışmalarını istirham ediyorum. Bu anlamda her zaman dün olduğu gibi bugünde, yarında inşallah belediye olarak, yerel yönetim olarak öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, eğitim camiasının her zaman yanınızda olacağımızı ifade ediyorum. Dedi.

Son olarak kürsüye gelen ve öğretmenlere çok önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Hacılar Kaymakamı Haluk Sezen sözlerini şöyle sürdürdü;

 “Elbette çocuklarımıza ilim, irfan, fen bilimlerini öğreteceğiz, sosyal bilimlerini öğreteceğiz ama toplumsal yaşayış kurallarını da öğreteceğiz. Nezaket kurallarını da öğreteceğiz. Bir göreviniz var çocuklar; ders çalışmak ve sınıfınızdaki arkadaşlarınızla iyi anlaşıp öğretmenlerinizi dikkatle takip etmek. Bilim Atölyesini kullanacaksınız, sizler için şimdi birde uzay bilimleri bölümü de yapmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiği kadar Okul Müdürü arkadaşlarımızla Bilim Atölyelerine uzay bilimleri bölümü de ekleyeceğiz.”
             2018 – 2019 Eğitim – Öğretim yılının başlaması nedeniyle Hacılar İstiklal İlkokulunda düzenlenen programda öğrencilerin sunduğu gösteriler ve okunan şiirlerin ardından çeşitli yarışmalar yapıldı. Programın sonunda öğrenciler 3 boyutlu sinema ile uzayın derinliklerine eğlenceli bir yolculuk yaptı.